fbpx

Smartfon – najważniejsze narzędzie video marketingu

Jednym z najlepszych narzędzi do tworzenia i upowszechniania contentu jest video marketing. To potężne narzędzie, pozwala nie tylko na zwiększenie świadomości firmy, poprawienie konwersji, obniżenie kosztów pozyskania, ale również na pomnożenie dochodu poprzez zwrócenie kosztów inwestycji z nawiązką.

Produkcja filmowa wykorzystuje potęgę ruchomych obrazów poprzez wykorzystywanie odpowiednich kanałów dystrybucji, targetowanie zaangażowanej grupy odbiorczej, a następnie wywołaniem określonych, silnych emocji. Na dobrą strategię video marketingu składają się cztery punkty:

  • uchwycenie uwagi,
  • podtrzymanie zainteresowania w fazie namysłu nad kupnem,
  • podjęcie akcji (zakup produktu lub usługi)
  • utrzymanie zaangażowania klienta.

Odpowiednio przeprowadzona kampania video marketingowa zapewnia marce wykładniczy wzrost wizerunkowy oraz finansowy.

Smartfony to potężne narzędzie w video marketingu  

Większość filmów oglądamy na ekranach smartfonów, które zawsze mamy pod ręką, i które co chwila sprawdzamy. W jaki sposób wpływa to na odbiorcę? Dlaczego stanowi o sile przekazu?

Siła oddziaływania spotów reklamowych zasadza się na samej idei ruchomych obrazów. Ewolucja wyposażyła nas w umiejętność wykrywania najmniejszego nawet ruchu, nawet w peryferiach pola widzenia. Istnieje hipoteza, która mówi, że zwracanie uwagi na ruch miało nas chronić przed dobrze zakamuflowanymi wężami, które ujawniały się dopiero, gdy zaczynały pełzać.

Przyczyn sukcesu smartfonów jako najsilniejszego przekaźnika w video marketingu jest kilka.

Neuromarketing

Przeciętny dorosły sprawdza swój telefon co 7,5 minuty, a 62% z nas woli spojrzeć bez konkretnego celu na telefon niż bezczynnie siedzieć w kolejce do dentysty. Powód jest prosty – telefon wpływa na poziom dopaminy w mózgu. Dlaczego?

  • Ewolucja sprawiła, że nagradzani jesteśmy podczas polowania. Obecnie podczas polowania na nowe informacje i uczenia się.
  • Kontakty z innymi (wszelkiego rodzaju social media), bycie lubianym i zauważonym również pozytywnie wpływa na poziom naszego szczęścia.
  • Poczucie więzi społecznych, przynależność do grupy pozytywnie wpływa na poczucie własnej wartości i jest niezwykle silnym bodźcem do wydzielania przez mózg dopaminy.
Rozszerzanie własnego „ja”

Kartezjusz stwierdził, że „myślę, więc jestem”. Nie jest to do końca prawda. Nie tylko myślimy, nie tylko komunikujemy się przez zmysły i ciało, ale również posiadamy, i jest to niezwykle silny mechanizm psychologiczny. Nasze ubrania, dom, partner, dzieci, wierzenia, a wreszcie telefony komórkowe, które przechowują nasze wspomnienia i komunikują nas ze światem, poszerzają nasze „ja”. Zatem oglądając filmy na naszych telefonach (naszym rozszerzonym „ja”), przyjmujemy je w krąg rzeczy, które nas definiują.

Nabywanie rzeczy kosztuje nas czas, pieniądze i wysiłek (lub wszystko na raz). Dlatego rzeczy, które już posiadamy cenimy bardziej niż te, które dopiero zamierzamy nabyć. Efekt posiadania zauważalny jest już u 6 latków.

Połączenie przywołanych mechanizmów psychologicznych sprawia, że to co widzimy na ekranie telefonu komórkowego uznajemy za częściowo nasze. A to co uznajemy za częściowo nasze cenimy bardziej. W 2014 roku Brasel i Gips udowodnili, że za ten sam przedmiot jesteśmy w stanie zapłacić więcej, gdy zobaczymy go na ekranie naszego telefonu, niż na billboardzie.

Targetowanie odbiorcy

Informacje, które pozostawiamy za sobą w Internecie, to nasz cyfrowy odcisk palca. Dzięki informacjom na temat naszej aktywności w sieci – naszych zakupach, wyszukiwaniach, wiadomościach, lokalizacjach, zainteresowaniach, a nawet chorobach, korporacje medialne są w stanie wiedzieć kto, o czym, kiedy i dlaczego myśli, a przez to przewidzieć jego zachowania konsumenckie.

Reklama w telewizji musi być skierowana do stosunkowo szerokiej i mało specyficznej grupy odbiorczej, zupełnie inaczej w Internecie i na ekranach smartfonów – tutaj jesteśmy w stanie jednoznacznie zdefiniować grupę odbiorców, a wykorzystując media społecznościowe zaadresować do nich przekaz.

Storytelling w video marketingu

Równie istotne jak dobranie odpowiedniego przekaźnika naszej kampanii video marketingowej, jest wykorzystanie odpowiednich narzędzi. Nie tylko tych czysto technicznych, ale również tych kreatywnych i scenariopisarskich. A tutaj najważniejszym narzędziem jest storytelling.

Komunikujemy się i poznajemy świat poprzez opowiadanie historii. Nasz mózg został tak zaprogramowany, że gdy tylko usłyszy snującą się opowieść, reaguje na nią. Uruchamiają się ciało migdałowate i hipokamp, a przez to mechanizmy zapamiętywania. Wydzielają się neuroprzekaźniki takie jak wazopresyna, serotonina i dopamina. To sprawia, że nasz mózg przestaje wnioskować poprzez obserwację i logikę, a skupia się na emocjach. Żeby wpłynąć na konsumentów, musimy sprawić, żeby poczuli silne emocje.

Ale o tym napiszemy w kolejnym wpisie.

Video marketing w Trójmieście

Jeśli poszukujesz video contentu dla swojej kampanii reklamowej lub wizerunkowej, to dobrze trafiłeś_aś. Wild Wave Produkcja Filmowa zajmuje się kompleksowymi rozwiązaniami z dziedziny filmu. Towarzyszymy Ci w drodze od briefu, przez scenariusz, po emisję. Doradzamy w kwestiach prowadzenia kampanii video marketingowych. A wszystko to w rozsądnych cenach i z szybkim terminem realizacji.

Źródła:

Zak, P.J. (2015). Why your brain loves good storytellingHarvard Business Review

Brasel, S., Gips, J. Tablets, Touchscreens, and Touchpads: How Varying Touch Interfaces Trigger Psychological Ownership and Endowment, Journal of Consumer Psychology